Yunanistan Türkiye’ye yakın olan, hatta Türkiye’den Yunan adalarına bile geçiş yapabildiğiniz çok yakın bir ülkedir. Farklı bir kültürü ve sanatıyla her zaman dünyaya renk katmıştır.
Yunan halk müzikleri çok farklı bir müzik türüdür ve Yunan müziği denilen konu, aslında Yunanistan’da bütün etnik müzik türlerine verilen bir isim olmaktadır. Yunan müziklerini incelemek çok geniştir ve incelediğiniz zaman, Yunan müzikleri tam olarak 12 farklı bölgede bakılabiliyor. Bunlar İyon Adalarından başlayarak, Ege Adalarına devam etmektedir ve Ege bölgesinde duyabileceğiniz birçok Türkçe parçalarda da Yunan ezgilerini veya Yunan müzik tekniklerini duyabilirsiniz. Cyclades Adalarından tutun ki Oniki Adalarına kadar, birçok Yunan halk müzikleri dinleyebilirsiniz.

grek müzik grubu izmir12 bölgenin 12’sinde duyabileceğiniz Yunan halk müziklerinin hepsinde kendine özgü bir müzik türü olmaktadır.
Müzikler farklı şekillerde bestelenir ve çalınırlar. Girit ve Peleponnesos’ta tamamiyle Yunanistan’a özgü ritimler ve melodiler duyabilirsiniz, Epir ve Ege Makedonyası’nda yine aynı şekilde farklı ritimler ve melodiler olacaktır. Diğer bölgeler ise Teselya, Batı Trakya, İzmir ve İç Anadolu olmaktadır. Yunan halk müziği Türkiye içerisine de bu kadar yaygın bir hale gelmiştir. Müzik dünyanın neresinde olursanız olun, her zaman farklı anlamlar katar ve bu yüzden müzik özel bir unsurdur. Yunan halk müziklerinde de kimi zaman hızlı tempolu, kimi zaman ağır ve hüzünlü parçalar duyabilirsiniz. Müziğin ritimleri çok farklı ve Türk müziklerinden ayırt etmeniz çok kolay olmaktadır.

Müzik çalındığı zaman anında Yunan müziği olduğunu anlayabileceğiniz özellikleri bulunmaktadır.
Türkiye’ye girmiş Yunan müzik türlerinde, İzmir ve İç Anadolu bölgelerinde çalınan müzikler, Zeybek, Kasap Havası ve Kaşık Havaları olarak bilinmektedir. Bu tür müzikler ve parçalar kolay değildir ve yetenek istemektedir, çünkü kendilerine özgü tarzları olduğundan, müziğe çalan veya oynayan kişinin ayak uydurabilmesi gerekiyor. Bütün 12 bölgede, farklı müzik aletleri ve farklı tarzlar kullanılarak Yunan halk müziği havası verlimektedir. Yunan halk müziği Türkiye sınırları içerisine tamamiyle girdiğinde müziklerde değişiklikler yapılmıştır, fakat yinede duyduğunuz zaman müziğin Yunan kökenli olduğunu anlayabiliyorsunuz. Türk halk müziklerini ve Yunan halk müziklerini dinleyin, bu farkı çok iyi anlayacaksınız.

Grek müzik grubu kiralama İzmir – İzmir’de Grek müzik organizasyonu