Müziğin adından bir şeyler çağrıştırıyor mu bilemiyoruz, fakat Çigan müziği, Çingenelere özgü bir müzik türü olmaktadır.
Tamamen onların geleneksel müzikleri olarak bilinir. Çigan müziğini internetten veya televizyonlardan, hatta dışarıda canlı olarak çalanları bile bazen duyabilirsiniz. Eğlenceli ve insanın oynama isteğini canlandıran bir müzik türüdür. Çigan müziği, Çingenelerin geleneksel müzikleri olarak bilinir fakat, tarih boyunca birçok müziklerle karışmış Orta Avrupa Çingene Müziği olarakta kabul edilmektedir. Çigan müziği her zaman ritmik olup ritim tutturularak yapılmaktadır. Genel açıdan baktığımızda da, darbuka gibi perküsyon enstrumanları kullanılarak çalınmaktadır. Çigan müziğinde aynı zamanda, Vokal Çigan Müzikleri bulunmaktadır ve vokal, yani ses ile üretilen müziklerde, rapsodi tarzında duygulu şarkılar ortaya çıkmaktadır.

çigan müzik grubu izmirÇigan müziklerinde genel açıdan perküsyon, aynı zamanda yaylı ve vurmalı çalgılar kullanılmaktadır.
Çevredeki insanları ve kendilerini eğlendirebilmek adına yaptıkları müziklerdir. Dünyanın birçok yerinde Çingeneler bulunmaktadır ki çingeneler zaten sabit yaşadığı yeri olmayan ve sürekli olarak karavanlarla gezenler olmaktadır. Dünyanın farklı yerlerinde bulunan Çingeneler ise kendi yörelerine göre, kendilerine özgü müzikler üretmektedir. Kimileri çok duygusal müzikler üretirken, kimileri ise oynamaya yönelik, ritmik ve hızlı parçalar çalmaktadır. Çigan müziğin kültürü, normal müzik kültüründen çok farklıdır, fakat müzik dünyasında da çok önemli bir yere sahiptir. Çigan müzikleri yazılarak ve önceden bestelenerek yapılan müzikler değildir ve her zaman kendilerine özgü tarzları bulunmaktadır.

Çigan Müzik Grubu Kiralama İzmir

Çigan müziğinin yapılması için birçok müzik dallarından küçük fikirler alınır ve nihayetinde kendine özgü bir müzik çıkar.
Birçok yerde Çigan müzikleri kullanabilirsiniz, çünkü sadece ritmik ve hızlı tempolarda çalınan parçalar olmuyor, ağır hüzünlü ve duygusal parçalarda olabiliyor. Dolayısıyla farklı törenlerde, düğünlerde ve organizasyonlarda, bunun yanı sıra cenaze gibi törenlerde de Çigan müzikleri kullanılabiliyor. Çingene müziği denilince birçok kişinin aklına oynama havaları ve benzeri tarzda müzikler gelebilir, fakat Çigan müzikleri çok daha geniş bir kültüre sahip ve tarihi çok eskiye dayanan müzik türleri olmaktadır. Birçok yerde örneklerini duyabilirsiniz ve dinlediğiniz zaman, Çigan müziklerinin nasıl bir şey olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.