Blog

Organizasyon ve Sanat Dünyasından Güncel Paylaşımlar.

Modern Bir Eğlence: DJ ve Canlı Müzik Bir Arada

Canlı müziğin analog hissiyatıyla DJ’in elektronik tınısı birleşiyor ve ortaya mükemmel bir müzik ziyafeti çıkıyor.

Her geçen gün teknoloji gelişiyor ve bir çok alan, müzik de dahil olmak üzere bu gelişimden payını alıyor. Kimine göre “eskiler daha güzeldi” dense de, teknolojinin hayatımıza kattığı faydalar göz önünde. Biz teknolojinin çoğu alanda hayatı güzelleştirdiği düşüncesindeyiz ve bu alanlara müzik de dahil!

dj-izmir
Canlı orkestralarla, canlı olarak müzisyen performanslarıyla DJ’i birleştiren performanslar gün geçtikte daha popüler hale gelmeye başlıyor. Bu canlı müzik ve DJ Performansının İzmir’deki önce firması Erturgut Organizasyon ve MultisocialEvents size çılgın ve eğlenceli bir deneyim vaadediyor!

DJ müziğine karşı ön yargıları yıkan bir performans sergiliyoruz ve eğlenceli garanti ediyoruz. Peki ne yapıyoruz?
DJ ve canlı müzik yapacak müzisyenler önceden repertuarlarını belirleyip çalışmalarını yapıyorlar ve DJ’in alt yapısı eşliğinde performans sergiliyorlar. Bu performans illa ki çok eğlenceli olacak diye bir şart yok, dinlendirici bir yemek müziği de olabiliyor! Eğlenceli performanslardan bir örnek aşağıda motiva farkıyla!

Buradan sonrası yazının ayrıntılı kısımları, DJ’in neleri nasıl yaptığını anlatan kısım, isterseniz bu kısımı okuyup DJ Kiralama ve Canlı Müzik hizmeti alarak nelerden faydalacağınızı okuyabilirsiniz.

DJ Neler Yapar, Neden Bir Organizasyon Firmasını Tercih Etmeliyim?

Müzikler arası geçişi sağlayan, çalınan iki şarkı arasındaki bağlantıyı kuran, verdiği efektlerle müziğin ritmini ve akışını değiştiren kişilere dj yani disk jokey denir. Disk jokeyin kullandığı ekipmanlar arasında iki profesyonel turntable (plakların çalındığı müzik aleti), mikser, izolasyon açısından güçlü bir kulaklık, müziğin dinleyiciye geçişini sağlayan ses sistemi ve çalabileceği plak ya da cd ler yer almaktadır. Düğünlerde disk jokey görevini üstlenen kişilere düğün disk jokeyleri denir. Bu kişilerin ekipmanlarını ise iki cd çalar (pikap modelinde olanlar tercih edilir), mikser, kulaklık ve çalınacak olan müziklerin yer aldığı diskler oluşturmaktadır.

Teknolojinin ilerlemesiyle dj’lerin de işi bir hayli kolaylaşmış ve geliştirilen ekipmanlarla müzikte yapılabilecek oynamaların çeşitliliği artmıştır. Her etkinlikte istenen müzik tarzı farklı olduğu için dj’lerin hazırladığı müzik sunumları da bu teknolojinin ürünü olup farklı birer senaryo halinde sunulmaktadır.

Dj’ler çalınacak olan müziği istenilen ortamın tarzına göre belli bir sıraya koyar ve çalmaya başlarlar. Ortamın ruh haline göre sıralamada düzenleme yaparlar ve katılımın hat safhada olmasını sağlayacak parça değişiklikleri, müziğin sürekliliğinin sağlanması, ritim farklılıkları, ses yüksekliğinin ayarlanması gibi birtakım değişiklikleri öngörmektedirler. Bu farklılıkların o an içerisinde yapılabilmesi ve ani değişikliklerin sağlanabilmesi de kullanılan teknolojiyle beraber bireylerin başarı ve deneyimlerine dayanmaktadır. Başarılarını ve deneyimlerini sergileyebilecekleri en doğru an da aslında tam olarak bu ani değişikliklerin yapılmasının gerektiği durumlardır.

Özellikle düğünlerde, deneyimli dj’lerin şovuyla beraber muhteşem bir müzik ziyafeti sunularak katılımcılar ve düğün sahibi eğlencenin dozunu arttırmaktadırlar. Yapılan bir çok bireysel ve kurumsal organizasyonda da DJ + Müzisyen performansı tercih edilmektedir.

Eğlencenin ve hem düğün sahiplerinin hem de davetlilerin zihninde kalacak olan anıların güzellik derecesi müzik anlamında tamamiyle dj’lerin ve müzisyenlerin profesyonelliğine bağlı olmaktadır. Doğru zamanlarda doğru müziği yerleştirmenin ve doğru şekilde eşlik etmenin profesyonellik göstergesi olması,  müzik seçimlerinde ilk dans gibi anlarda daha duygusal şarkılara yer verip ardından eğlence için hareketli parçalara geçişi yapabilmek  gibi belli kriterlerle ölçülmektedir.

Düğün dj’leri düğün için istenilen tarzda müzikler hazırlarken farklı talepler olması doğrultusunda çalabileceği farklı şarkılara da repertuarlarında yer vermelidir. Bu da dj’in geniş ve kapsamlı bir çalışma ürünü ortaya koyduğunu ve işini önemsediği göstermektedir. Düğünlerde sadece tek bir kuşak değil de aynı ailenin bile iki ya da üç kuşağının bulunduğu unutulmamalı ve herkese hitap edebilecek tarzda ve ritimde şarkıların çalınmalı, bu sayede de düğünden herkesin memnun olarak ayrılması sağlanmalıdır.

İletişim

Aklınıza takılan tüm sorular için iletişime geçiniz.

Cemal Gürsel Caddesi No: 426 D:1

msn@erturgutsanatmerkezi.com
0507 95 96 333